Szukaj
Historia

PPG Cieszyn SA- to nowa nazwa wiodącego na polskim rynku producenta farb i lakierów dla zastosowań przemysłowych.

Firma pod nazwą Cieszyńska Fabryka Farb i Lakierów rozpoczęła działalność w 1945 w Cieszynie. W 1962 roku rozpoczęto budowę nowego zakładu w Marklowicach, 5 kilometrów od centrum Cieszyna, do którego fabryka została przeniesiona w 1968 roku. W sierpniu 1990 roku nastąpiło przekształcenie firmy w Spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Polifarb Cieszyn S.A. a trzy lata później, w maju 1993, akcje Spółki sprzedane w ofercie publicznej wprowadzono na Giełdę Warszawską.
 
W 1997 roku spółki Polifarb Cieszyn S.A. i Polifarb Wrocław S.A., które przez wiele lat były dwiema największymi firmami branży farb i lakierów w Polsce a do momentu połączenia również największymi konkurentami, dokonały fuzji i utworzyły nową firmę pod nazwą Polifarb Cieszyn - Wrocław S.A.

W celu optymalnego wykorzystania potencjału obu zakładów rozpoczęto proces specjalizacji: oddział we Wrocławiu miał w efekcie produkować wyroby dekoracyjne natomiast oddział w Cieszynie, mający duże doświadczenie w wyrobach lakierowych dla zastosowań przemysłowych, przejął w całości tę dziedzinę aktywności.

W lutym 1999 roku Polifarb Cieszyn - Wrocław S.A został przejęty przez Kalon BV a następnie stał się członkiem międzynarodowej grupy SigmaKalon należącej do grona największych producentów farb i lakierów na świecie i zatrudniającej około 10 tysięcy osób w 40 krajach. W wyniku dalszej specjalizacji zakład w Cieszynie w 2005 został siedzibą Jednostki Biznesowej Przemysł natomiast zakład we Wrocławiu włączony został w struktury Jednostki Biznesowej Deco International.

Naturalną konsekwencja stał się więc podział firmy Polifarb Cieszyn-Wrocław S.A. na dwa odrębne podmioty prawne: SigmaKalon Cieszyn S.A. i SigmaKalon Deco Polska Sp. z o.o. który nastąpił z dniem 1 grudnia 2006.

2 styczeń, 2008 roku - Zakłady PPG ogłosiły przejęcie Grupy SigmaKalon, światowego producenta powłok z siedzibą w Uithoorn w Holandii od grupy kapitałowej Bain Capital.

PPG z siedzibą w Pittsburgh-u jest światowym dostawcą farb, lakierów, chemikaliów, wyrobów optycznych, materiałów specjalistycznych, szkła oraz włókna szklanego. Przedsiębiorstwo to zatrudnia ponad 34,000 ludzi i posiada 125 zakładów produkcyjnych oraz podmiotów stowarzyszonych w ponad 25 krajach. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: PPG).

 

Marki PPG Industrial Coatings:
ppg
Copyright © 2009 PPG Polifarb Cieszyn SA. Wszytkie prawa zastrzeżone.
Utrzymanie WizjaNet
Strona kojarzona z: